تبلیغات
تکلیم موطن من

تکلیم موطن من
پیوندهای روزانه

کاش هرگز به رودبار نمی آمدم و این کار را شروع نمی کردم


اشاره: پس از افتتاح فاز اول کارخانه صنایع غذایی اسپارو کادوس شهر رودبار تصمیم گرفتیم مصاحبه ای با حاج مهرداد ملکی مدیرعامل این کارخانه ترتیب بدهیم تا از کم گویی وی در مراسم افتتاحیه پرده برداریم. مصاحبه ی شکوفه های زیتون با وی را در ادامه خواهید خواند.

در ابتدا از وی می خواهیم که خود را معرفی کند اما از ما اجازه می خواهد که مسیر مصاحبه را خودش تعیین کند و در آغاز شروع به بیان مشکلات می پردازد و می گوید:

در مناسبت های مختلف به شهرستان می آمدم و همیشه تا جایی که در توان داشتم سعی می کردم قدمی برای کمک به مستضعفین و کسانی که نیاز به جمع آوری جهزیه و سایر کمک ها داشتند، بردارم. اما بعدها تصمیم گرفتم یک قدم محکم بردارم و پس از مطالعات فراوان اقدام به اخذ مجوز برای کارخانه آب معدنی نمودم. در 17 مهر ماه سال 84 از چشمه های مختلفی بازدید کردیم که در این بین چشمه ای به نام نفت چشمه انتخاب شد. که بعدها پس از بررسی متوجه شدیم نام اصلی آن هفت چشمه می باشد و دلیل آن برمی گردد به چشمه هایی که در اطراف این چشمه وجود دارد. به وزارت صنایع مراجعه کردیم که در جواب ما گفتند 20 درصد پول از شما و بقیه را دولت با تسهیلات بانکی کمک می کند. با همین پشتوانه زمین هایی ییلاق تکلیم، که گندم زار بودند را خریداری کردیم.

در ادامه اولین تسهیلات در مهر ماه 87 به ما پرداخت شد که کل مبلغ آن 2 میلیارد تومان بود. که این مبلغ صرف امور مختلفی از جمله ساختمان و خرید ماشین آلات شد. اما این مبلغ جوابگو نبود و پس از پیگیری های فراوان و طی یک مصوبه قرار شد 500 میلیون تومان دیگر اختصاص داده شود که تنها در حد حرف باقی ماند. شما در نظر بگیرید ماشین آلات ما به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می شوند که ماشین آلان خارجی از کشور ایتالیا وارد و برای وارد کردن آن باید 1 میلیارد تومان هزینه می کردیم. اما بانک برای ماشین آلات ما تنها 490 میلیون تومان اختصاص داده بود و ما مجبور بودیم بقیه مبلغ را از جیب خود هزینه کنیم. من اینجا لازم می دانم نام افرادی مانند حاج رضا کاظمی، حاج غلامرضا گل محمدی و همینطور از دکتر رضا مینایی و خانواده اش نام ببرم که املاک خود را در وثیقه بانک قرار دارند تا ما بتوانیم این وام را دریافت کنیم. و تنها می توانم به این جمله بسنده کنم که ما جریمه افرادی را می پردازیم که وام گرفته اند و در پرداخت آن کوتاهی کرده اند و یا برای اموری غیر آن چیزی که مدنظر بوده صرف کرده اند

در 7 خرداد ماه امسال استاندار دستور داد که هر چه سریعتر مبلغ 500 میلیون به ما اختصاص داده شود که متاسفانه هنوز مبلغی دریافت نکرده ایم. و این در حالی است که شما در نظر بگیرید بعد کارخانه آب معدنی لرستان که یکی از بزرگترین کارخانه های کشور است این کارخانه قرار خواهد گرفت. ما با تمام این مشکلات تمام تلاش خود را برای گرفتن استاندارد اروپا معطوف کردیم و برای گرفتن این استاندارد کارشناسانی از کشور انگلیس برای بازدید به کارخانه آمدند که فقط به یک مشکل ساده برخوردند و هم اکنون نیز ما در حال رفع این مشکل هستیم و به زودی این استاندارد صادر خواهد شد. شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که با تمام این مشکلات چرا دست به افتتاح این کارخانه زدید که در جواب باید بگویم که ما قانونی داریم که کارخانه ها باید صرف مهلت مقرر به بهره برداری و شروع به کار کنند. فرصت قانونی ما تا سال 87 بود. اما با پیگیری های فراوان توانستیم این زمان را کمی به عقب بیاندازیم. اگر هم اکنون کارخانه به بهره برداری نمی رسید مجوز کارخانه لغو و این کارخانه برای همیشه تعطیل می شد. مشکلات فراوان مالی باعث شده است که نتوانیم حق و حقوق کارگران را سر موعد مقرر پرداخت کنیم و ما حتی برای رد کردن بیمه آنها به مشکل برخورده ایم. زمانی که این کارخانه راه اندازی شود هزینه تولید ما برای هر 8 ساعت 10 میلیون تومان خواهد بود در حالی که در حال حاضر توان پرداخت این هزینه را نداریم. هم اکنون نیز ما بیش از 116 میلیون به شرکتی بدهکاریم که به دلیل روابط صمیمی که داریم آنها فعلا پولی از ما درخواست نکرده اند. مشکل بعدی ما راه است در حالی که دستورات لازم برای آسفالت راه تکلیم داده شده است اما متاسفانه هیچ اقدامی از طرف مسئولین برای آسفالت مسیر صورت نگرفته.

از مشکلات که بگذریم دلیل نام گذاری این کارخانه به اسم اسپارو کادوس چه بود؟ و معنی لغت اسپارو کادوس چیست؟

ما در ابتدا قصد داشتیم نام این کارخانه را به دلیل ارادتی که به اهل بیت داشتیم و اینکه نامی که از ییلاق تکلیم باشد کوثر تکلیم نام گذاری کنیم که مجوزها در سال 86 گرفته شد و به ثبت رسید اما بعدها این شاعبه را به وجود آوردند که مالکان این کارخانه اعراب خلیج فارس نشین هستند و این یک نام عربی است که ما تصمیم به تغییر نام گرفتیم و نام اسپارو کادوس که اسپارو همان به زبان رودباری سپید رود خودمان است و کادوس نیز اولین قومی که در رودبار سکونت داشتند می باشد

هزینه ای که تاکنون برای کارخانه اسپارو کادوس کرده اید به چه میزان بوده است؟

طبق پیش بینی های اولیه هزینه اجرای پروژه زیر 4 میلیارد تومان بود اما عملا چیزی نزدیک به 8 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه صرف شده است که البته هنوز هزینه های دیگری داریم.

در صورت راه اندازی کارخانه اسپارو کادوس به چه میزان به اشتغالزایی شهرستان کمک می شود؟ راه اندازی کارخانه در فاز اول 30 کارگر را می طلبد که 4 نفر آن در قسمت اداری مشغول به کار می شوند اما در صورت راه اندازی نهایی بیش از 150 نفر می توانند در این کارخانه به کار بپردازند.

آیا این کارخانه تنها برای تولید آب معدنی مورد استفاده قرار می گیرد؟

خیر ما مجوزهای لازم را برای بسته بندی محصولات زیتونی با استاندارد های روز اروپا دریافت کرده ایم. زیرا اعتقاد ما این است که محصولات زیتونی شهرستان عملا به هدر می رود. و اگر این کارخانه به بهره برداری برسد ما با کشورهای بزرگی مانند اسپانیا و یونان توان رقابت داریم. این کارخانه در صورت راه اندازی نهایی انواع نوشیدنی ها، آب معدنی، بسته بندی محصولات زیتونی و کلیه اقلام غذایی اعم از جامدات و مایعات را با استاندارد های روز اروپا به بازار ایران عرضه و به کشورهای خارجی صادر خواهد کرد. حدود 100 کارخانه بسته بندی در کشور وجود دارد اما تنها 4 کارخانه دارای استانداردهای اروپا هستند و ما می خواهیم پنجمین کارخانه ای باشیم که این استاندارد را دارا است.

آیا می توانید اعلام کنید که اسپارو کادوس رسما  از چه زمانی شروع به کار می کند؟

اقدامات لازم صورت گرفته است که مواد اولیه هر چه زودتر به دستمان برسد اما به دلیل مشکلاتی که داریم مجبور شدیم پخش محصولات خود را به شرکت دیگری واگذار کنیم.

شما به ما زمان دقیق را نگفتید؟

اگر بانک ملی با ما همکاری کند ما تا دو هفته دیگر رسما شروع به کار می کنیم اما واقعا نیاز به همیاری تمام مسئولین داریم.

مسئولین شهرستانی اعم از فرمانداری و نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی چه کمکی کرده اند؟ آیا قول مساعدی برای ادامه همکاری داده اند؟

فرماندار شهرستان رودبار از ابتدای ورود خود به فرمانداری شهرستان تا به امروز تلاش فراوانی در این زمینه ها داشته است. وی  شخصا به حضور مدیرعامل بانک ملی استان رفته و قول های مساعدی گرفته بود که متاسفانه هیچ کدام عملی نشد. فرماندار به صورت هفتگی پیگیر کارها بود و همیشه از ما این سوال را می پرسید که کارها به کجا ختم شده است. موذن مکررا از کارخانه سرکشی می کنند و از هیچ کمکی فرو گذار نیست. و آقای حکیمی در زمان افتتاح فاز اول کارخانه نیز قول های خوبی برای همیاری به من داده اند و من از وی خواستم تا جلسه ای داشته باشیم که وی را کاملا با مشکلاتمان آشنا کنم.

سخن پایانی مدیرعامل کارخانه صنایع غذایی اسپارو کادوس؟

تمامی مسئولین می دانند که این پروژه در سطح شهرستان منحصر به فرد است.  ما دست همیاری تمامی مسئولین را برای هرچه سریعتر به بهره برداری رسیدن این کارخانه را می طلبیم. من جلسات متعددی را برگزار کرده ام که این پروژه از بن بست خارج شود. این پروژه بیش از حد طولانی شده است و ما تمام تلاش مان را می کنیم که هر چه سریعتر به پایان برسد چرا که با شروع به کار رسمی این کارخانه این منطقه به قطب اصلی اقتصاد تبدیل خواهد شد چرا که تمام اراضی این منطقه زیر پوشش کارخانه های متعدد خواهد رفت و در نهایت اینکه کاش هرگز پایم را در رودبار نمی گذاشتم. اصلا فکر نمی کردم که به این اندازه با مشکل روبرو شوم و اکنون از این کارم پشیمان هستم. کاش هرگز به رودبار نمی آمدم و این کار را شروع نمی کردم

منبع: وبلاگ شخصی جواد کاظمی تکلیمی
طبقه بندی: اخبار محله تکلیم،
برچسب ها: تکلیم، محله تکلیم، حاج مهرداد ملکی، مدیرعامل کارخانه اسپارو کادوس،
[ چهارشنبه 18 مرداد 1391 ] [ 11:25 ق.ظ ] [ مجله سرگرمی زیتون نیوز ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب